Oscar Nominations 2011 Official Final List

defthumb

The Oscars will be awarded live by hosts James Franco and Anne Hathaway on February 27, 2011. Here are the nominees.

BEST PICTURE:

  1. Black Swan
  2. The Fighter
  3. Inception
  4. The Kids Are All Right
  5. The King’s Speech
  6. 127 Hours
  7. The Social Network
  8. Toy Story 3
  9. True Grit
  10. Winter’s Bone

DIRECTING:

  1. Darren Aronofsky, Black Swan
  2. David O. Russell, The Fighter
  3. Tom Hooper, The King’s Speech
  4. David Fincher, The Social Network
  5. Joel and Ethan Coen, True Grit

ACTOR IN A LEADING ROLE:

  1. Javier Bardem, Biutiful
  2. Jeff Bridges, True Grit
  3. Jesse Eisenberg, The Social Network
  4. Colin Firth, The King’s Speech
  5. James Franco, 127 Hours


ACTRESS IN A LEADING ROLE:

  1. Anette Bening, The Kids Are All Right
  2. Nicole Kidman, Rabbit Hole
  3. Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
  4. Natalie Portman, Black Swan
  5. Michelle Williams, Blue Valentine


ACTOR IN A SUPPORTING ROLE:

  1. Christian Bale, The Fighter
  2. John Hawks, Winter’s Bone
  3. Jeremy Renner, The Town
  4. Geoffrey Rush, The King’s Speech

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE:

  1. Amy Adams, The Fighter
  2. Helena Bonham Carter, The King’s Speech
  3. Melissa Leo, The Fighter
  4. Hailee Steinfeld, True Grit
  5. Jackie Weaver, Animal Kingdom

ADAPTED SCREENPLAY:

  1. 127 Hours (Fox Searchlight), Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
  2. The Social Network (Sony Pictures Releasing), Screenplay by Aaron Sorkin
  3. Toy Story 3 (Walt Disney), Screenplay by Michael Arndt. Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
  4. True Grit (Paramount), Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
  5. Winter’s Bone (Roadside Attractions), Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

ORIGINAL SCREENPLAY:

  1. Another Year (Sony Pictures Classics), Written by Mike Leigh
  2. The Fighter (Paramount), Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson. Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson
  3. Inception (Warner Bros.), Written by Christopher Nolan
  4. The Kids Are All Right (Focus Features), Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
  5. The King’s Speech (The Weinstein Company), Screenplay by David Seidler

FOREIGN LANGUAGE FILM:

  1. Biutiful
  2. Dogtooth
  3. In a Better World
  4. Incendies
  5. Outside the Law

ANIMATED FEATURE FILM:

  1. How to Train Your Dragon
  2. The Illusionist
  3. Toy Story 3

BEST CINEMATOGRAPHY:

  1. Black Swan (Fox Searchlight) Matthew Libatique
  2. Inception (Warner Bros.) Wally Pfister
  3. The King’s Speech (The Weinstein Company) Danny Cohen
  4. The Social Network (Sony Pictures Releasing) Jeff Cronenweth
  5. True Grit (Paramount) Roger Deakins


FILM EDITING:

  1. Black Swan (Fox Searchlight) Andrew Weisblum
  2. The Fighter Paramount Pamela Martin
  3. The King’s Speech (The Weinstein Company) Tariq Anwar
  4. 127 Hours (Fox Searchlight) Jon Harris
  5. The Social Network (Sony Pictures Releasing) Angus Wall and Kirk Baxter

BEST DOCUMENTARY:

  1. Exit through the Gift Shop (Producers Distribution Agency) Banksy and Jaimie D’Cruz A Paranoid Pictures Production
  2. Gasland Josh Fox and Trish Adlesic A Gasland Production
  3. Inside Job (Sony Pictures Classics) Charles Ferguson and Audrey Marrs A Representational Pictures Production
  4. Restrepo (National Geographic Entertainment) Tim Hetherington and Sebastian Junger An Outpost Films Production
  5. Waste Land Lucy Walker and Angus Aynsley (Arthouse Films) An Almega Projects Production


ORIGINAL SCORE:

  1. How to Train Your Dragon (Paramount) John Powell
  2. Inception (Warner Bros.) Hans Zimmer
  3. The King’s Speech (The Weinstein Company) Alexandre Desplat
  4. 127 Hours (Fox Searchlight) A.R. Rahman
  5. The Social Network (Sony Pictures Releasing) Trent Reznor and Atticus Ross

BEST ORIGINAL SONG:

  1. Coming Home from Country Strong (Sony Pictures Releasing (Screen Gems)) Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
  2. I See the Light from Tangled (Walt Disney) Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
  3. If I Rise from 127 Hours (Fox Searchlight) Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
  4. We Belong Together from Toy Story 3 (Walt Disney) Music and Lyric by Randy Newman

BEST VISUAL EFFECTS:

  1. Alice in Wonderland (Walt Disney) Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips.
  2. Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (Warner Bros.) Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi.
  3. Hereafter (Warner Bros.) Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell.
  4. Inception (Warner Bros.) Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb.
  5. Iron Man 2 (Paramount and Marvel Entertainment, Distributed by Paramount) Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick.

survitest

One thought on “Oscar Nominations 2011 Official Final List

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *